Немският език като ключ към един по-добър живот
Немският е изключително полезен език в много аспекти. Тук ще изложим 5 причини защо да започнем да го изучаваме задълбочено.
1. Популярност
Немският е един от най-разпространените езици в Европа. Той е матерен за над 95 000 000 души, живеещи в: Германия, Австрия, Швейцария, а и в други кътчета на земното кълбо. Не трябва да забравяме обаче и многото хора, които го владеят като втори език, а и в момента изучаващите го. Немският е третият най-преподаван чужд език в световен мащаб.
Интересен е и фактът, че немците са сред най-активните международни туристи. Ако обичате да пътувате в чужбина, със сигурност ще срещнете много немскоговорящи.
2. Икономика
Едва ли има човек на нашата планета, който да не е чувал за поне няколко от известните немски компании като: Мерцедес, БМВ, Ауди, Фолксваген, Опел, Даймлер, Сименс, Луфтханза, САП, Бош и други. Те и още много други организации помагат на икономиката на Германия да се утвърди като неизменна част от най-силните в света и централна в рамките на Европейския съюз.
Страната е на челните места по експорт на стоки, сред които: автомобили, промишлено оборудване, фармацевтични продукти, стоки за бита и т.н. Разширяването на съответните производства и търговски мрежи логично предполага и наличие на много нови работни места в различни точки на Земята, така че немският би ни осигурил голямо предимство и в тази насока.
3. Образование
Когато говорим за образование в чужбина, някои от най-атрактивните оферти идват точно от Германия, където обучението често е напълно безплатно или в отделни случаи таксите са почти символични. Притежанието на немска диплома е солидна крачка напред към редица интересни възможности за успешна кариера.
Все пак е редно да споменем, че текущите разходи са значително перо, така че ученето може да се съчетае с почасова работа, добри варианти за каквато не липсват. Има и чудесни опции за получаване на различни стипендии.
4. Наука и технологии
От печатницата на Гутенберг до откритието на Херц за електромагнитните вълни, от теорията на относителността на Айнщайн до създаването на цифровия музикален формат MP3 от страна на Бранденбург, в историята си немците са се доказали като велики новатори. Тази тенденция продължава и днес. Много от най-прогресивните фирми са ситуирани точно в Германия, а по заявки за патенти страната се нарежда на едно от водещите места в международен план.
Освен това немците поддържат сериозно присъствие в Интернет. Домейн разширението на страната от най-високо ниво .de е сред най-масовите в света. Има огромно количество от информация на немски, която не е преведена на други езици и това я прави особено ценна, но и недостъпна, ако не владеем този прекрасен език.
5. Култура
Немскоговорящите нации имат и богато културно наследство. Неименна част от световната литературна съкровищница са класиките на: Йохан Волфганг фон Гьоте, Томас Ман, Франц Кафка и Херман Хес. Класическата музика пък е завинаги свързана с таланта на композиторите: Моцарт, Бах, Бетовен, Щраус и Вагнер. Философиите на Кант, Хегел и Ницше, от своя страна, са оказали трайно влияние върху съвременното общество. Същото важи и за психолозите Фройд и Юнг. Десетки писатели и учени с роден език немски са спечелили Нобелови награди за постижения в: литературата, физиката, химията и медицината.
Германия и Австрия със своите великолепни средновековни сгради, авангардни движения, дърворезби и експресионистични шедьоври са допринесли съществено за развитието на изкуството и архитектурата.
Благодарение на немския език можем да четем в оригинал произведенията и научните трудове на редица забележителни личности. А що се отнася до книгоиздаването, всяка година се отпечатват близо 80 000 нови заглавия на немски. Списъкът в поводите да знаем езика на Гьоте е наистина безкраен.
Да учим немски е забавно и перспективно. Това е приключение, което може да разшири интелектуалните ни хоризонти, да ни подсигури по-добър живот, а и да ни спечели много нови приятели.